A homlokzati hőszigetelő rendszerek (THR) hőszigetelő képessége alapvetően a hőszigetelő rendszerben alkalmazott hőszigetelő lapok anyagától és vastagságától függ. Mind a felújításoknál, mint az új építéseknél az alkalmazott hőszigetelések vastagsága stabilan emelkedő tendenciát mutat. Míg az első hőszigetelő rendszerek szigetelőanyagai mindössze néhány centiméter vastagok voltak – ekkor terjedt el a beszédes „hőszigetelő lemez” kifejezés –, ma a 10 cm táblavastagág már belépő szintűnek számít, és nem ritkák a 20 centiméterhez közelítő hőszigetelések sem.
A Cemix 30 cm vastagságig forgalmazza EPS és grafitos EPS tábláit; több hőszigetelő réteg alkalmazásával elvileg lehetőség van még vastagabb hőszigetelések előállítására, így a megtakarítás elkötelezett hívei akár a passzív ház követelményeit túlteljesítő falazatot is összeállíthatnak. Ezeknek az extrém alacsony hőátbocsátású falazatoknak az alkalmazása csak akkor célszerű, ha az épület valamennyi, az energia-gazdálkodásra hatással levő elemének (például a nyílászáróknak) a teljesítménye is hasonlóan kimagasló. Ennek figyelembevételével a legtöbben a 10-20 cm közötti tartományban találják meg a számukra ideális táblát.
A legrövidebb megtérülési idő a jelenlegi árakkal kalkulálva 12 cm vastagság körül jelentkezik. Érdemes a hőszigetelés vastagságát tovább növelni, mivel a teljes beruházás költsége alig lesz magasabb, viszont az épület a beruházási költségek behozása után is „megtakarítást termel”, azaz az üzemeltetési költségek továbbra is alacsonyabbak lesznek. A jobb hőszigetelő falazatnál ez a különbség természetesen még jelentősebb, így a nagyobb beruházás nagyobb megtakarítást, azaz hosszabb távon jobb megtérülést eredményez.
A Thermosystem rendszerek hőszigetelő táblái csekély súlyú polisztirolból vagy ásványgyapotból készültek, ezért könnyen mozgathatók, vághatók és beépíthetők. Amennyiben dübelezés szükséges, mindenképpen a hőszigetelő táblák anyagához megfelelő dübeleket válasszunk!
Expandált polisztirol (fehér EPS) hőszigetelő táblák
|
![]() |
Grafitos expandált polisztirol (grafit EPS) hőszigetelő táblák
|
![]() |
Ásványgyapot hőszigetelő táblák
|
![]() |
A lábazati zónában a nedvességnek és mechanikai terhelésnek ellenálló anyagokat kell használnunk. A Thermosystem Shield lábazati rendszerekben ezért a homlokzati hőszigetelő táblák helyett csekély vízfelvételű, magas szilárdságú formahabosított polisztirol (FormEPS) és zártcellás extrudált polisztirol (XPS) táblákat használunk, amelyek a talajnedvesség elleni szigetelés mechanikai védelmét is biztosítják.
Lábazati hőszigetelő lemez
|
![]() |
A lábazati hőszigetelő tábla méretei megegyeznek a homlokzati hőszigetelő rendszerben használt polisztirol táblákéival, így egyszerűen kezelhető, a hőszigetelés során könnyű a váltás a lábazati zónára. Enyhe és közepes terhelésnél használjuk, pince hőszigetelésére nem alkalmas.
Lábazati és pince hőszigetelő lemez
|
![]() |
A lábazati és pince hőszigetelő táblákat magasabb szilárdságú FormEPS anyaguk és a talajszint alatti terhelésre optimalizált kiképzésük alkalmassá teszi pincefalak szigetelésére. A hagyományos 100x50 cm méretnél nagyobb, 125x60 cm hasznos felület kevesebb illesztést eredményez, amelyek a lépcsős élek segítségével hőhídmentesen és mechanikailag ellenállóan alakíthatunk ki.
Lábazati XPS hőszigetelő lemez
|
![]() |
A zártcellás XPS alapanyag elhanyagolható vízfelvétele kimagasló szilárdsággal párosul, ezzel a talajszint alatti hőszigetelésben elérhető legmagasabb minőséget képviseli. A talajszint alatt minden célra alkalmazható, például lábazatok, pincék, támfalak hőszigetelésére.
Rendkívüli ellenállóképességük révén az XPS táblák különleges vízállósági vagy mechanikai terhelési igények esetén, speciális esetekben a homlokzaton is felhasználhatóak, például vandálbiztos hőszigetelés kialakítására.
A Cemix Kft. a hőszigetelő táblákat a Thermosystem homlokzati hőszigetelő rendszer részeként értékesíti. A Tudásközponton megtalálható anyagunkban ismertettük az ajánlott hőszigetelő rendszer összeállításokat.