Otthoni megoldások - Külső rögzítés homlokzati hőszigetelő rendszerekre

Legyen szó meglévő hőszigetelésről vagy újonnan készülő Thermosystem rendszerről, a homlokzatra történő rögzítésre szolgáló dübelek kiválasztásánál már előzetesen tisztában kell lennünk a felszerelni kívánt tárgy súlyával és méreteivel. A tárgyakat és dübeligényüket már a hőszigetelés tervezésekor célszerű minél pontosabban felmérni - hiszen ha a jól bevált "tipli + csavar" kombinációval próbálkoznánk, a kellemetlenebbik módon tapasztalnánk meg, hogy a hagyományos felépítésű rögzítőelemek a hőszigetelő tábla anyagában egyszerűen használhatatlanok. Ha polisztirolban vagy kőzetgyapotban alkalmazzuk őket, a tömör vagy üreges falazóanyaghoz tervezett dübelek közül még a legjobb minőségűek sem képesek ellenállni említésre méltó terhelésnek.
A különböző felületi ragasztók használata nem ajánlott, mivel a kötés a ragasztandó tárgy és a THR legkülső rétege, azaz a színezővakolat között jön létre, amit természetesen nem arra méreteztek, hogy például korlátok terhelését is elviselje.
Rögzítés a hőszigetelő rétegbe
A hőszigetelő rétegbe történő rögzítés előnye, hogy a rögzítőelem nem hatol át a szigetelésen, így nem keletkezik hőhíd. A probléma természetesen az anyag teherbírásával van - viszont számíthatunk a színezővakolat alatti, hálózással megerősített alaprétegre. Ez a rendkívül erős réteg elbír ezt-azt - ha megfelelő rögzítőelemet használunk. A spiráldübeleket a polisztirol szigetelőanyagba hajtjuk be, azaz gyorsan szerelhető, hőhídmentes rögzítéssel számolhatunk.
A spirádübelek kiválóan alkalmazhatóak könnyű vagy több példányban alkalmazva közepes súlyú tárgyak, például kültéri lámpák vagy postaládák rögzítéséhez. Azonban ahogyan a kivitelezésben gyakran tapasztaljuk, ott lesz könnyebb dolgunk, ahol az emberi tényezővel nem kell számolnunk…
Egy ajtó fölött elhelyezett lámpa és egy postaláda súlya egyaránt egy kilogramm alatt marad, azonban előbbihez nem férnek hozzá a járókelők. Ha az utóbbi például egy társasház bejárata mellett található, akkor szinte borítékolható, hogy az önmagában szinte súlytalan postaláda ajtaját előbb-utóbb sikerül majd úgy megrángatnia egy 50-100 kg súlyú személynek, hogy ugyanazok a dübelek, amelyek a 2,5 méter magasan elhelyezett lámpát évtizedekig biztonságosan tartják a helyén, mindenestül kiszakadnak majd a hőszigetelő rendszerből.
Rögzítés a teherhordó falazatba
Ha nagyobb terhelésnek kitett tárgyat kívánunk rögzíteni, a spiráldübelek már nem lesznek megfelelőek – ugyancsak komolyabb eszközre van szükség a fogantyúk, korlátok, kapaszkodók, vagy önmagukban is nehéz tárgyak rögzítéséhez. Ilyenkor a rögzítőelemet a hőszigetelő rétegen áthatolva a teherhordó falazatba kell lehorgonyoznunk. A hagyományos dübelekbe ágyazott, megfelelően hosszú csavar teherbírása ugyan megfelelő lehet, de a csavar fémteste hőhidat képez, amit szerencsésebb elkerülni. Ilyenkor a hőhídmentes rögzítődübelek jelentik a megoldást, amelyek bármilyen hőszigetelő anyagban - azaz inkább bármilyen hőszigetelő anyagon keresztül - alkalmazhatóak.
A spiráldübelekkel ellentétben a hőhídmentes rögzítődübelek áthaladnak a hőszigetelő lemezen, és a falazat teherhordó részében készített furatba ágyazzuk be őket. Teherbírásuk így felveszi a versenyt a THR rögzítő dübelekével, viszont speciális kialakításuk révén könnyedén csatlakoztathatjuk hozzájuk a felszerelni kívánt tárgyakat.
TIPP
Legyünk tekintettel a különleges igényekre is, hiszen előfordulhat, hogy a házhoz olyan szerkezet csatlakozik, amelynek a megbontása speciális szakértelmet vagy jogosultságot igényel – például olyan elektromos kábel, amelyet nem tudunk áramtalanítani. Ha ezzel a problémával csak a kivitelezéskor szembesülünk, könnyen születhet olyan megoldás, amelyre a legkevésbé sem lehetünk majd büszkék…
Kapcsolódó cikkeink
Kapcsolódó kiadványaink (kattintásra PDF formátumban letölthetőek):
További Cemix érdekességek